Pierwsze mieszkania lokatorskie w Wielkopolsce już w budowie
W Lesznie wystartowała realizacja Osiedla Grono – pierwszego w regionie przedsięwzięcia opartego na formule mieszkań lokatorskich. Inwestycja powstaje w oparciu o program wspierany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Już na etapie przedsprzedaży zdecydowana większość lokali została zarezerwowana, co pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na stabilne i dostępne cenowo formy nabywania mieszkań, niewymagające zaciągania kredytu hipotecznego. Realizacja inwestycji jest zaplanowana na wiosnę 2027 roku.
Mieszkanie bez kredytu – alternatywa dla klasycznego modelu zakupu
Propozycja mieszkań lokatorskich oparta jest na rozwiązaniu spółdzielczym, które umożliwia stopniowe dochodzenie do pełnej własności lokalu – bez zdolności kredytowej ani spełnienia limitów wiekowych. Wysokość comiesięcznej opłaty rozpoczyna się od kwoty 1037 złotych. Tego typu inicjatywy wyznaczają nowy kierunek na rynku nieruchomości, oferując realną odpowiedź na potrzeby osób szukających bezpiecznych i rozsądnych kosztowo możliwości posiadania własnego mieszkania.
Leszno dołącza do ogólnopolskiego programu – korzystne warunki i duże zainteresowanie
Spółdzielnia „Wieniawa” pozyskała finansowanie na budowę osiedla „Grono” na preferencyjnych zasadach z BGK S.A.. Pomyślne przejście procedury kredytowej w Banku Gospodarstwa Krajowego potwierdza, że Spółdzielnia spełnia najwyższe standardy finansowe i księgowe. Dzięki temu każdy przyszły lokator ma pewność, że przy tak ważnej decyzji, jak wybór miejsca zamieszkania, współpracuje ze sprawdzonym, profesjonalnym i godnym zaufania partnerem. „Niezwykle się cieszymy z naszej współpracy i zaangażowania przy tym projekcie” – mówi Monika Chełstowska, dyrektor zarządzająca programu „Mieszkania lokatorskie”.
Podobne inwestycje z powodzeniem zrealizowano wcześniej w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk czy Tychy. Leszno wyróżnia się jednak szczególnie korzystnym montażem finansowym – rata miesięczna nie przekracza kwoty 1050 złotych.
Na czym polega lokatorski model?
W ramach Osiedla Grono powstanie 147 mieszkań realizowanych w trybie spółdzielczym. Finansowanie inwestycji spoczywa na spółdzielni, a przyszli lokatorzy wnoszą regularne opłaty w formie czynszu, który stopniowo pokrywa koszt nieruchomości. Po całkowitym uregulowaniu zobowiązań – najwcześniej po 5 latach, a najpóźniej po 30 latach – mieszkanie staje się własnością lokatora.
Kluczowe zalety programu:
- Brak konieczności sprawdzania zdolności kredytowej – możliwość uczestnictwa dla osób, które nie mają szansy na kredyt hipoteczny;
- Pewność dojścia do własności – dzięki zapisom ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych;
- Systematyczne nabywanie prawa własności poprzez czynsz – każda wpłata realnie zmniejsza wartość pozostałą do spłaty.
Dzięki współpracy z programem „Mieszkania lokatorskie” możemy w ogóle myśleć o budowie nowych zasobów dla naszej spółdzielni. Najważniejszą zasadą programu jest fakt nieponoszenia kosztów inwestycji przez spółdzielnie. Cały proces został skonstruowany tak, aby ponosiły one jak najmniejsze ryzyko – ocenia Prezes SM „Wieniawa” Andrzej Tomkowiak.
Wkład własny – inwestycja na start
Osoby przystępujące do programu muszą wnieść jednorazowy wkład własny na poziomie 24% wartości lokalu. W przypadku mieszkań dostępnych w Lesznie oznacza to koszt od około 84 000 zł wzwyż. Reszta wartości jest finansowana z kredytu udzielonego przez BGK na preferencyjnych zasadach. Dodatkowo, brak marży deweloperskiej sprawia, że całkowity koszt mieszkania jest znacznie niższy niż na rynku komercyjnym.
Funkcjonalne mieszkania w spokojnej okolicy
Nowe osiedle oferuje mieszkania wykończone „pod klucz” – z gotowymi podłogami, drzwiami, białym montażem oraz sprzętem kuchennym. Do każdego lokalu przynależy balkon lub ogródek, a wybrane mieszkania będą posiadały prywatne garaże. Projekt obejmuje także pomieszczenia wspólne, takie jak rowerownie, wózkarnie, windy oraz przestrzeń rekreacyjną, której przeznaczenie zostanie ustalone przez mieszkańców.
Osiedle powstaje w cichej, dobrze skomunikowanej części Leszna, zaledwie kilka minut jazdy od centrum. W bliskim sąsiedztwie znajdują się placówki edukacyjne, sklepy, punkty usługowe oraz tereny zielone.
Ostatnie wolne mieszkania i przyszłe projekty
Obecnie trwa finalizacja umów i rezerwacji ostatnich lokali. Osoby zainteresowane podobnymi inicjatywami mogą zapisać się na listę informacyjną programu, aby otrzymywać aktualne informacje o kolejnych inwestycjach realizowanych w tej formule: https://www.mieszkanialokatorskie.pl/zapisz-sie-na-mieszkanie-lokatorskie-dla-siebie.html
Popularność programu pokazuje, jak silna jest potrzeba dostępnych, uczciwych i długoterminowo bezpiecznych rozwiązań mieszkaniowych – szczególnie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny kredyt hipoteczny.
Może to Ci się spodoba
Mieszkańcy Krakowa zgłosili 600 projektów do sfinansowania przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego
Warszawa kończy dziś głosowanie nad budżetem partycypacyjnym, krakowianie będą mieli na to czas na przełomie września i października. Wiele z 600 propozycji złożonych w ramach budżetu obywatelskiego potwierdziło priorytety władz Krakowa. Zbieżność oczekiwań mieszkańców
Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów
Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.
Jak zwiększyć współczynnik konwersji przy pomocy e-mail marketingu?
E-mail marketing to jedna z najbardziej skutecznych form komunikacji bezpośredniej z klientami. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, dystrybucja korespondencji reklamowej stała się łatwiejsza i tańsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zoptymalizować firmowy
Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN
Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio
W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł
Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton
Na bankowych promocjach zarobił 15 tys. Złotych
Dysponujesz sporym wolnym kapitałem i jesteś prawdziwym łowcą okazji? Skorzystaj z oferty banków, które proponują swoje produkty finansowe na atrakcyjnych warunkach. W ten sposób możesz zyskać nawet 15 tys. złotych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!