Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo.

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet jest bardzo proste i bezpieczne, dlatego każdego roku przybywa podatników, którzy wybierają właśnie tę formę rozliczenia podatku. W minionym roku aż 62 miliony osób złożyło rozliczenie PIT 2016 przez Internet.  Nie ulega więc wątpliwości, że rozliczenie elektroniczne jest nie tylko najszybszą, ale też najprostszą formą wywiązania się z obowiązku rozliczenia podatku z urzędem skarbowym.

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – etapy

Etap I – Identyfikacja podatnika

Żeby właściwie wypełnić deklarację PIT przez internet potrzebujemy danych o wszystkich naszych dochodach, które uzyskaliśmy w poprzednim roku podatkowym (otrzymujemy je od pracodawcy w postaci PIT 11). Żeby przesłać rozliczenie PIT 2016 przez Internet potrzebne będą także nasze dane osobowe, takie jak:

  • PESEL            lub NIP (w przypadku przedsiębiorców),
  • imię     i nazwisko oraz data urodzenia,
  • wysokość        przychodu z zeznania podatkowego za poprzedni rok.

Bez wpisania ubiegłorocznej kwoty przychodu nie będzie możliwe przesłanie deklaracji. Kwota ta jest jednym z elementów systemu identyfikacji podatnika i zastępuje elektroniczny podpis kwalifikowany.

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet obejmuje następujące wzory deklaracji PIT:

  • PIT 16A (karta podatkowa);
  • PIT 19A (duchowni);
  • PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany);
  • PIT 36 (działalność gospodarcza);
  • PIT 36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym);
  • PIT 37 (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renty,        emerytury);
  • PIT 38 (dochody kapitałowe).

Dodatkowo drogą elektroniczną złożyć będzie można wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej (PIT 16).

Etap II – wybór programu i rozliczenie PIT 2016 przez Internet

Podatnicy decydujący się na elektroniczne rozliczenie podatku mają do wyboru rządową aplikację e-Deklaracje umieszczoną na stronie Ministerstwa Finansów pozwalającą na bezpłatne wypełnienie i przesłanie odpowiedniej deklaracji podatkowej lub jeden z wielu programów do rozliczenia PIT dostępnych w Internecie. Wybierając drugą opcję trzeba zwrócić uwagę, czy program, którym jest aktualny i obejmuje  tegoroczne przepisy podatkowe oraz formularze deklaracji PIT.

Etap III  –  wybór  i wypełnienie właściwej  deklaracji PIT 2016

Wszystkie dobre programy do rocznych rozliczeń podatkowych mają bazę łatwych do rozliczenia aktywnych arkuszy. Część z nich posiada również mają kreatora prowadzącego podatnika przez kolejne pola formularza. Wszystko liczy się automatycznie a prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych praktycznie nie istnieje.Dodatkowo programy ułatwiają wybór właściwej deklaracji i załączników.

Etap IV – sprawdzenie  poprawności wpisanych przez podatnika  danych i wysłanie deklaracji

Ryzyko popełnienia błędu rachunkowego w zasadzie nie istnieje, jednak ważne jest sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych z PIT 11. Dlatego warto dokładnie sprawdzić  deklarację przed jej wysłaniem.  Aplikacja e-Deklarację nie zezwoli nam na wysłanie zeznania bez podania naszych danych osobowych i dokładnej kwoty przychodu wykazanej w deklaracji PIT za zeszły rok.

Etap V – pobranie dokumentu UPO.

Ważne jest, żeby podatnicy, którzy wysłali rozliczenie PIT 2016 przez Internet  dysponowali dowodem poprawnego przesłania deklaracji do organów podatkowych. Potwierdzeniem elektronicznego złożenia deklaracji PIT 2016  jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Dokument ten należy pobrać po zakończeniu wysyłki deklaracji  i wydrukować lub zachować w pamięci komputera.

Previous Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi
Next Sukces chrzanowskich policjantów w walce z przestępczością narkotykową

Może to Ci się spodoba

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź